Ing. arch. Jan Veisser

architekt, spolupořadatel Městských zásahů Trutnov, 32 let

„Za atraktivní město s vizí!”

Absolvent Fakulty Umění a architektury v Liberci. Zkušenosti ze zahraniční stáže v Norskm studiu Helen & Hard a práce v pražských architektonických kanceláří ADR a DaM přetavil ve vlastní architektonickou praxi. Je spoluzakladatel architektonického ateliéru ORA (Originální regionální architektura). Do veřejného trutnovského dění se zapsal akcí Městské zásahy Trutnov, kterou spoluorganizoval. Přivedl do Trutnova rovněž Den architektury. Poslední 4 roky aktivně působí v Trutnovské komisi pro výstavbu a rozvoj města. Přestože pracovně cestuje po celé republice na Trutnov nenechá dopustit.

„Rád se do Trutnova vždy vracím a hlavou se mi honí, co by se dalo zlepšit. Mrzí mě, když to co je jinde běžné, v Trutnově nejde. Peníze tečou do nesmyslných nebo  nezvládnutých projektů jako je Houska, rekonstrukce Jiráskova náměstí nebo plánovaná cyklověž. Dlouhodobé problémy se neřeší, vize není. Chybí autobusový terminál (společný pro MHD i dálkovou dopravu), prostor mezi autobusákem a UFFem je pro ostudu, kino, kde se za posledních 30 let nic nezměnilo, taktéž. Město se nesmyslně rozrůstá do krajiny, přitom bývalé Texleny zůstávají nevyužité. Úplně se zapomíná na městskou  cyklistiku.

I přesto je Trutnov skvělé město. Od komunismu zažilo obrovský pokrok. Bohužel mu poslední roky začal ujíždět vlak. Minimálně v oblasti územního rozvoje potřebuje razantní změnu vedení. Udělám vše pro to, aby se alespoň na poli architektury a péče o veřejný prostor stalo lídrem. Aby centrum ožilo, penězy z dotací se neplýtvalo, ale šly na smysluplné věci. Aby se začali řešit dlouhodobé problémy a byla nastolena udržitelná vize. Jedině tak může být  Trutnov ještě lepší než dnes.