Ing. Mgr. Aleš Bouda

právník, zakladatel trutnovského OF, 71 let

Aleš Bouda z Horního Starého Města

Geolog, původně na Východočeských uhelných dolech, Ing. absolvent Vysoké školy báňské v Ostravě, kde byl od roku 1968 předsedou Svazu vysokoškolského studentstva ČaM, zakázaného v půli roku 1969 normalizačním vnitrem. Poté sledován státní bezpečností coby s okupanty kolaborujícím bolševikům nepřátelská osoba, mj. s následkem nemožnosti získat zaměstnání na rodném Ostravsku. Před a po Listopadu 1989 účasten na podpisových akcích a demonstracích, spoluzakládal Občanské Fórum (OF) v Trutnově, byl jedním z jeho prvních mluvčích, pak představitelů a zastupoval Trutnov i na sněmech OF v Praze (kde se též snažil zabránit nástupu Ing.V.Klause do čela OF, marně). Byl jsem členem porevoluční rady ONV, v prvních svobodných komunálních volbách v Trutnově jsem byl zmocněncem OF, kde mj. prosadil lustrace všech kandidátů. OF vyhrálo nadpoloviční většinou. Jako tenkrát všude.

Profil tehdy i teď: eko-Eko: ekonomické pozvednutí obyvatel při EKOlogickém zachování a vzrůstu města v přírodním rámci a mezích okolní krajiny:

zeleň vzrůstající na půdě zachovat a rozšiřovat, tráva roste zadarmo, omezit sekání, aby trávníky mohly rozkvést a udržet vláhu i při rostoucím suchu, keře nechat růst a množit nejlépe zadarmo samonáletem, případně i výsadbou křovin všude kde stromy výrazně stíní, jinak stromy vzrostlé i staré ponechat, kde nebezpečné prořezat i ořezat, třeba i výrazně zmenšit, aby člověka při vichrech závažně neohrožovaly, kácet jen, když zcela zjevně není jiného řešení, při investicích zakomponovat stávající zeleň, zejména stromoví do úprav tak, aby nedošlo k paskvilům jako rekonstrukce Jiráskova náměstí (koneckonců i Krakonoš by se za současnou pidizeleň na svém náměstí nejspíš poděkoval). Dláždit, betonovat a asfaltovat co nejméně, země s vyváženým porostem travin, křovinným patrem a stromovím plným štěbetajícího ptactva, lépe udrží vláhu, zlepší ovzduší a ozdraví prostředí zejména pro naše děti hrající si a sportující na sídlištích, ve vnitřním městě a kolem. Sem k dětem mají směřovat finance, ať jsou odkudkoliv.

Ekonomicky = hospodárně nakládat i s dotacemi, i s evropskými, tj. našimi penězi (Česko k Evropě nejen patřilo a patří, Česko je přece Husovým srdcem Křesťanské Evropy, je skoro uprostřed EU - chráněné NATO). -- Proč stavět megalomanskou cyklověž, když by úplně stačilo stávající stojany na kola opatřit funkčními a pěknými stříškami proti dešti. Každý má zámek, zamkne si kolo chráněné stříškou i na delší dobu tam, kde mu třeba.

„Dej člověku do nájmu bujnou zahradu a vrátí ti holou skálu, dej lidem do vlastnictví holou skálu a dostaneš zpátky kvetoucí zahradu.“ autora této skvělé myšlenky nevzpomenu.

Proč (quasipravicové vedení města zkrátilo nájmy zahrádek na pět let.? Lepší na deset let ? Nejlepší prodat zahrádky nájemcům za přiměřenou rozumnou cenu do vlastnictví. Vlastník nejlépe hospodaří, na věky udržuje svou půdu zahradu živou, kvetoucí plodnou. Dům, náš domov.

Obecní majetek vždy, většinou, poněkud chátrá. Budu prosazovat (do)privatizaci domovního fondu města, moratorium na privatizaci památkové zóny v historickém jádru města je třeba zrušit. Budoucí vlastníci, dosud nájemci v historickém centru města, se najisto postarají o zachování a oživení svého vlastnictví nejméně v té míře, jako to dokázali vlastníci bytového fondu v panelácích u nás na Zelené louce i jinde v sídlištích našeho města.

Po revoluci doly zavřeli, rekvalifikoval jsem se na Masarykově Universitě v Brně na právníka Mgr., působím v advokacii, zhruba pět let jsem byl právníkem našeho města. Ani v té době jsem pro tyto své (po)revoluční myšlenky nenašel pochopení, tak kandiduji teď. Pozdě ale přece, lepší pozdě než nikdy. Žiji a chci žít v pokojném přívětivém městě. Žít v Trutnově. Tak.

  • Mgr. Ing. Aleš Bouda (advokát)
  • Adresa:U hřiště 375, 541 02 Trutnov – Horní Staré Město
  • Zapsaný: v seznamu ČAK pod ev.č. 11900
  • Telefon: 491 61 7007
  • Mobil: 776 259 483
  • E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.